نوشته های وبلاگ

مقصدهاي خارجي براي نوروزگردي

مقصدهاي خارجي براي نوروزگردي

مقصد سفر ايراني‌ها كجاست؟
 
مسافرت به تركيه، اولين مقصد ايرانيان

تب بالاي سريال‌هاي ـ معمولا مبتذل ـ تركي ميان ايراني‌ها فارغ از نهيبي كه مي‌تواند براي اهالي رسانه و فرهنگ ايران داشته باشد، نشان از اقبال ايراني‌ها به فرهنگ همسايه شمال غربي خود است. تركيه از ديرباز به دليل تشابهات فرهنگي فراوان جزو اولين مقاصد سفر خارجي ايراني‌ها بوده است. بازار گردشگري ايران براي تركيه آن‌قدر مهم و البته پولساز بوده و هست كه بسياري از عوامل درگير با صنعت گردشگري تركيه در پي خواسته‌هاي گردشگران ايراني سياست‌هاي خود را تغيير دهند.

تب ارمنستان داغ شد
در ميان كشورهاي همسايه كسي به افغانستان و پاكستان فكر نمي‌كند. در سال‌هاي اخير تب سفر به كشور ارمنستان هم ميان ايرانيان بالا گرفت. تسهيلات ويزا و ارزاني سفر به اين كشور به اضافه مزاياي ديگري همچون سفر با وسيله نقليه شخصي باعث شد در تعطيلات نوروز تعداد ايراني‌ها در بازارهاي ارمنستان چشمگير باشد. از طرف ديگر، تعداد بالاي ارمني‌ها در ايران و به تبع آن نزديكي اين دو فرهنگ دليل ديگري بود بر سفر ايراني‌ها به اين كشور جدا شده از شوروي سابق. اما اين تب هم خيلي زود فرونشست تا همچنان تركيه به عنوان يكي از مهم‌ترين مقاصد سفر خارجي ايراني‌ها باقي بماند.

تور هند در سال‌هاي دور

سرزمين هزار فرهنگ هنوز هم كه هنوز است براي ايراني‌ها جذاب است، اما نه به اندازه يك دهه پيش. خواستاران تماشاي اين كشور بخشي از يك طبقه اجتماعي در ايران بودند كه بيش از تماشاي پاساژهاي مدرن و مغازه‌هاي نوين، خواهان تماشاي فرهنگ و چگونگي زندگي مردم در اين كشور بودند. هند نه تنها براي ايراني‌ها كه يكي از كشورهاي پرجاذبه براي تمام گردشگران جهان است. همين نكته ميزان سفر ايراني‌ها را به اين كشور در اندازه معقول و ميانه نگه داشته است به شكلي كه نه هجوم گردشگران ايراني به اين كشور را شاهد بوديم و نه هيچ گاه گردشگران ايران با اين كشور قهر كرده‌اند. اما نكته ديگري كه باعث مي‌شد تعداد زيادي از ايرانيان راهي اين كشور شوند، تعداد بالاي دانشجوهاي ايراني در اين كشور بوده و هست.

دبي، همچنان جذاب براي ايراني‌ها

دبي مدت‌ها جذاب‌ترين مقصد مسافر ايراني بوده؛ هم براي تفريح و هم براي سرمايه‌گذاري. با مصادف شدن هر روز تعطيل ديگر پيدا كردن جا كاري است دشوار و اگر تعطيلي مثل روزهاي تعطيل نوروز باشد،‌ براي رزرو جا بايد از هفته‌ها قبل اقدام كرد.
سفر به دبي براي بسياري هم سفر به خارج است و هم نيست. دبي با نزديك به 25 درصد ايراني تقريبا شهري خودي است. دبي امروز به يكي از بزرگ‌ترين مراكز جذب سرمايه در جهان تبديل شده است. اين شيخ‌نشين كه حدود استان يزد وسعت (73467 كيلومترمربع) و نزديك به استان آذربايجان غربي (5 /2 ميليون نفر) جمعيت دارد، يكي از اميرنشين‌هاي تشكيل‌دهنده‌ امارات متحده‌ عربي است. وجود تفريحگاه‌هاي مختلف و پاساژها و نمايشگاه‌هاي بسيار اين شهر را به يكي از مقاصد اصلي سفر ايراني‌ها تبديل كرده است.

تور گرجستان، مد سال ايراني‌ها

دو سه روز آرامش در كنار سواحل خزر براي يك ايراني حدود 600 تا 800 هزار تومان آب مي‌خورد. حال همين استراحت چندروزه در برخي كشورهاي همسايه كمتر از اين عدد تمام مي‌شود. گرجستان از اين دست مقاصد است كه برنامه ويژه‌اي براي جذب گردشگران ايراني تدارك ديده است.
در شرايطي كه واحدهاي خدماتي گردشگري در ايران ميلي به رقابت با هم ندارند كه در نهايت به كاهش قيمت و افزايش كيفيت خدمات منجر مي‌شود؛ همسايگان غربي و شمال‌غربي ما، در رقابت براي جذب گردشگران ايراني گوي سبقت از هم ربوده‌اند و هر روز مقاصدي جديد با امكاناتي بيشتر و قيمتي ارزان‌تر ارائه مي‌كنند. مقصد عمده مسافران ايراني نيز كه عازم گرجستان مي‌شوند بندر باتومي در جنوب غربي گرجستان و هم‌مرز با تركيه است.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *