نوشته های وبلاگ

مزایای آموزش و یادگیری الکترونیکی

مزایای آموزش و یادگیری الکترونیکی

1- کارآمد و سریع
فرض کنید همین‌الان قصد دارید که در یک کلاس آموزشی شرکت کنید. احتمالاً بایستی یک روز در هفته‌ی خود را خالی کنید که به موسسه‌ی آموزشی موردنظر بروید و ثبت‌نام کنید. و به‌احتمال خیلی بیشتر شروع کلاس‌های شما به اول ترم بعد، یا هنگامی‌که تعداد افراد کافی برای شروع کلاس ثبت‌نام کرده باشند، موکول می‌شود. اما همین کار را برای یک کلاس آموزش الکترونیکی شاید بتوان در کمتر از یک ساعت انجام داد.

از طرف دیگر، وقتی شما در یک کلاس فیزیکی مرسوم شرکت می‌کنید، تنها در همان زمان مقرر کلاس می‌توانید چیزهای جدید یاد بگیرید و مشکلات خود را حل کند. اگر چیزی را یاد نگرفتید و یا چیزی را فراموش کردید، بایستی تا کلاس بعدی صبر کنید. اما در آموزش الکترونیکی شما به‌طور ۲۴ ساعته به منابع دسترسی دارید. شما قادر هستید که متناسب با ویژگی‌های خودتان، گام بردارید. یعنی اگر سریع یاد می‌گیرید، می‌توانید سریع‌تر درس را تمام کنید. اگر دیرتر یاد می‌گیرید، می‌توانید تا جایی که دوست دارید مطالب را مرور کنید.

۲-ثبات و سازگاری
اگر دانشگاهی بوده‌اید یا همین‌الان دانشجو هستید حتماً میدانید که اول ترم هنگام انتخاب واحد و تعیین استاد درس چه غوغایی است. همه دنبال این موضوع هستند که چه استادی خوب درس می‌دهد، یا خوب نمره می‌دهد! کسانی که اولویت بالاتری در انتخاب واحد دارند، معمولاً می‌توانند استاد بهتری انتخاب کنند. یک درس را در نظر بگیرید که دو استاد متفاوت آن را ارائه می‌کنند. کلاس یک استاد ممکن است با تعداد افرادی بیش‌ازحد مجاز تشکیل شود، درحالی‌که کلاس دیگری با تعداد بسیار کمی تشکیل شود. همه‌ی این موضوعات به خاطر این است که ثبات و سازگاری در کلاس‌های فیزیکی مرسوم خیلی پایین است. و روند اداره‌ی کلاس بستگی به شرایط استاد و خیلی فاکتورهای دیگر دارد. همه‌ی این موضوعات باعث می‌شود که در کل کیفیت یادگیری پایین‌تر بیاید.

از طرف دیگر اما در آموزش الکترونیکی ثبات و سازگاری بسیار بالا است. در این روش، افراد پیامی ثابت را دریافت می‌کنند. که البته این پیام در طول زمان نیز بهتر و بهتر شده است.

۳- همیشه به‌روز
به‌روز بودن دوره‌های الکترونیکی از دو جنبه قابل‌بررسی است.
در قسمت ثبات و سازگاری آموزش الکترونیکی بیان شد که در این روش افراد پیام ثابتی را دریافت می‌کنند. وقتی پیام دریافتی ثابت باشد می‌توان آن را به‌راحتی آزمایش کرد. یعنی هر بار تغییراتی در آن اعمال کرد تا ببینیم که آیا خروجی بهتر می‌شود یا نه. همچنین در طول زمان افراد مشکلات و پیشنهاد‌های خود را به سازندگان میگویند و آن‌ها می‌توانند نظرات دانشجویان را اعمال کنند.

از طرف دیگر فرض کنید که در فرایند تهیه‌ی موضوعی، چیزی از قلم افتاده باشد. یا در طول زمان چیز جدیدی اضافه شده باشد. در این حالت، به‌روزرسانی می‌تواند از طریق آپلود ساده‌ی اطلاعات جدید در سرور انجام شود و به‌محض این کار، همه می‌توانند به مطلب به‌روزرسانی شده دسترسی داشته باشند.
۴- یادگیری سبز
این مزیت برای خود بنده از همه‌ی مزیت‌های دیگر، جذاب‌تر است. یادگیری الکترونیکی روش بسیار مؤثری در حفظ طبیعت و کم کردن تولیدات کربنی است.
در تحقیقی که روی این موضوع انجام شده بود، نتیجه گرفته شده است در یادگیری الکترونیکی، که به‌طور متوسط برای هر نفر ۹۰ درصد انرژی کمتری مصرف می‌شود و ۸۵ درصد CO2 کمتری وارد طبیعت می‌شود.
اگر خوب به این موضوع نگاهی بیندازیم متوجه می‌شویم که هرچقدر ما بیشتر دوستدار طبیعت باشیم، چه در بلندمدت و چه در کوتاه‌مدت، منافع بهتری نصیب ما می‌شود. که در آیتم بعدی بیشتر مشهود است.
۵- صرفه‌جویی

هرچقدر با طبیعت بیشتر دوست باشیم، طبیعت نیز بیشتر با ما دوست است و بیشتر به ما لطف می‌کند. اگر یادگیری ما الکترونیکی باشد، در موارد متعددی صرفه‌جویی کرده‌ایم. به‌طورکلی این صرفه‌جویی هم می‌تواند کوتاه‌مدت باشد هم بلندمدت.

۶- انعطاف‌پذیر و سیار

یادگیری الکترونیکی بسیار انعطاف‌پذیر است. چون تقریباً می‌توان گفت که در هر زمان و مکانی می‌تواند انجام بگیرد. بنابراین خیلی‌ها می‌توانند از این موضوع بهره‌مند شوند. از کارمندی که وقت مناسبی برای رفتن به کلاس ندارد، تا افرادی که در نقاط دوردستی نسبت به کلان‌شهرها هستند و برای آموزش نیاز دارند به کلان‌شهری سفر کنند. این موضوع خود می‌تواند باعث کمتر شدن تراکم جمعیتی در کلان‌شهرها شود که یکی از مشکلات مهم امروز جامعه‌ی ایرانی است.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *