نوشته های وبلاگ

رايج ترين اشتباهات در آشپزي

رايج ترين اشتباهات در آشپزي

هر آشپزي و هر انساني گاهي اشتباهات بدي در آشپزخانه انجام مي دهد. ولي خوب است كه اشتباهاتمان را بدانيم و راه حل هايي براي آنها بيابيم. در زیر ليستي از اشتباهات رايجي كه اكثر مردم در آشپزخانه مرتكب مي شوند را مشاهده مي كنيد.
نكات مهم آشپزي:
1. قبل از شروع آشپزي، كل دستور پخت غذا را نمي خوانيد.
حتي بهترين دستورها هم ممكن است همه اطلاعات را اول دستور ننوشته باشند. آشپز عاقل اول كل دستور را مي خواند و همه مواد لازم را آماده مي كند و بعد شعله اجاق را روشن مي كند.اين يكي از نكات مهم آشپزي ميباشد.
2. مي جوشانيد در حاليكه بايد نيمجوش كنيد.
اين يكي از رايج ترين اشتباهات در آشپزي است. مثلاً وقتي قرار است كه گوشت را چند ساعت روي شعله كم نيمجوش كنيد، در عرض يك ساعت مي گذاريد روي شعله بالا بجوشد و بپزد. بدين ترتيب گوشت سفت و خشك مي شود.
3. در اندازه گيري و پيمانه ها چشمي عمل مي كنيد.
در نتيجه كيك شما خشك و سفت مي شود يا غذاي شما مزه خوبي ندارد. يادتان باشد كه پيمانه ها را درست انتخاب كنيد. به خصوص در كيك پزي، اندازه ها اهميت زيادي دارند.
4. ماهيتابه را پر مي كنيد.
غذا وقتي مي پزد، رطوبت پخش مي كند، پس بايد براي خارج شدن بخار جا بگذاريد. وقتي ماهيتابه را پر مي كنيد و عجله داريد، همه جاي مواد خوب نمي پزد و نتيجه خوبي نمي گيريد.
5. زود به زود غذا را بر مي گردانيد.
وقتي اين كار را مي كنيد، غذا خشك مي شود، تكه تكه مي شود يا پوشش آن كنده مي شود. به خصوص براي غذاهاي سوخاري نبايد اين كار را كرد.
6. قبل از اضافه كردن غذا، ماهيتابه را به اندازه كافي داغ نمي كنيد.
يكي از نكات مهم آشپزي اينكه آشپزهاي تازه وارد قبل از اضافه كردن روغن و ريختن پياز براي سرخ كردن، آن را خوب داغ نمي كنند. براي تفت دادن سبزيجات بايد ماهيتابه داغ باشد.
7. بعد از پختن گوشت بايد بگذاريد استراحت كند.
وقتي گوشت را كبابي، گريل يا تفت مي دهيد، بايد بگذاريد تا مدتي بعد از برداشتن از روي حرارت، در دماي اتاق بماند. اين زمان سرد شدن باعث مي شود كه آب گوشت به مغز و جاهاي ديگر آن بطور يكنواخت پخش شود.
8. از دماسنج گوشت استفاده نمي كنيد.
در نتيجه گوشت را زيادي مي پزيد يا اصلاً مغز گوشت شما نپخته است. دماسنج گوشت قيمت زيادي ندارد، ولي خيلي بكار مي آيد.
9. گوشت را در جهت رشته هاي آن مي بريد.
يكي از نكات مهم آشپزي اين كه گوشت را بايد در جهت عمود بر رشته هاي آن برش زد. براي گوشت هاي استيك و غيره هميشه جهت رشته ها را پيدا كنيد و مخالف آن برش بزنيد.
10. سبزيجات را بعد از رسيدن به پخت دلخواه، شوكه نمي كنيد.
لوبياسبز، بروكلي يا مارچوبه را 3 تا 7 دقيقه در آب جوش مي اندازيد و به بافت و پخت دلخواه شما مي رسند، ولي بعد از پخت آنها را با قاشق درنمي آوريد و در آب يخ نمي اندازيد. انداختن سبزيجات در آب يخ يا آبكشي آنها با آب سرد باعث مي شود كه روند پخت آنها متوقف شود و بيشتر از آن نرم نشوند.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *